czwartek, 1 lutego 2024

Światowy dzień mokradeł.

 800 metrów od mojego domu rozciągają się torfowiska węglanowe i dzisiaj mają one swoje święto. Szeroko pojęte bagna i tereny podmokłe to jeden z najcenniejszych ekosystemów, któremu nieustannie zagraża człowiek i zmiana klimatu.



Tak to jest mieszkać w pobliżu bagien:) Dodatkowa każdej wiosny zalane piwnice w każdym domu, a latem mnóstwo meszek, komarów i ślepaków. Cena widoków:)



"Do największych osobliwości flory tego rezerwatu można zaliczyć sporą populację starca cienistego oraz dwulistnika muszego. Poza torfowiskami węglanowymi oba te gatunki mają tylko dwa stanowiska w Polsce. Wśród motyli jest tu pięć gatunków chronionych: paź królowej, mieniak tęczowiec, mieniak strużnik, modraszek telejus, modraszek nausitous, oraz narażone na wymarcie: przeplatka aurinia, strzępotek soplaczek, czerwończyk nieparek, modraszek alkon. Rzadko spotykane na terenie kraju gatunki reprezentują: wietek gorczycznik, bielinek rukiewnik, rusałka wierzbowiec i modraszek malczyk. Ptaki drapieżne reprezentowane są przez błotniaka łąkowego, stawowego, kobuza. Spośród siewkowców zaobserwowano gniazdowanie czajki, rycyka i kulika wielkiego. W 1991 roku zaobserwowano gniazdowanie dwóch par uszatki błotnej – jednej z najrzadziej widywanych sów gniazdujących w Polsce. Wśród wróblowatych występuje tu wodniczka, podróżniczek, pokląskwa, brzęczka, świerszczak i rokitniczka. (...) Wśród awifauny torfowisk spotkamy gatunki bardzo rzadkie w skali świata – jednym z nich jest wodniczka – gatunek zagrożony wyginięciem w skali świata. Na chełmskich torfowiskach ptak ten od wielu lat wykazuje stabilność populacji. Znajdziemy tu także siedliska błotniaka łąkowego i stawowego, do rzadkich stwierdzeń należą obserwację kulika wielkiego i dubelta. Na podmokłych łąkach, wśród wysokiej roślinności możemy usłyszeć odzywającego się derkacza."torfowiska i tutaj

15 komentarzy:

  1. Sąsiedztwo bywa kłopotliwe, ale jego brak może mieć straszliwe skutki dla ekosystemu...
    jotka

    OdpowiedzUsuń
  2. Mieszkam 9 km od torfowiska. Podobno rośnie tam bardzo rzadka rosiczka, ale nigdy jej nie znalazłam.

    OdpowiedzUsuń
  3. Sama nie wiem czy Ci zazdrościć czy współczuć, te komary, meszki potrafią uprzykrzyć życie.

    OdpowiedzUsuń
  4. takie prawdziwe informacje związane z codziennością, z życiem na danym terenie - to lubię. Dziękuję ciekawie się czyta

    OdpowiedzUsuń
  5. to tylko usiąść tam z aparatem i czaić się na te wszystkie piękności... Uczta dla koneserów. Woda w piwnicy, to zmora mojej mamy i wszystkich sąsiadów, a nie ma mokradeł w pobliżu, tylko miejskie głupoty z zasypanym rowem melioracyjnym i beznadziejnym burmistrzem, który nie widzi problemu.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Można z tym aparatem oczywiście, że można tylko potrzebny jest jeszcze asystent do odganiania krwiopijców:). Kiedyś latem wybrałam się z dziećmi na wycieczkę przez te bagna i od tamtej pory żadne z nich tam nie postawiło stopy. To był horror! Gorąco, duszno i pełno głodnych wampirków:):).
      Przykra sprawa z tą wodą. Ja mam, chociaż widoki piękne.
      M

      Usuń
    2. no i to jest poważny mankament :) komarów nie znoszę.

      Usuń
    3. zapomniałam o niezliczonej rzeszy kleszczy:(

      Usuń
    4. Kleszcze to ogólnie sen z powiek

      Usuń
  6. Fajnie to wygląda na zdjęciach, ale pewnie ze względu na kleszcze i inne stwory, które lubią takie miejsca to raczej mało komfortowo się mieszka w pobliżu takiego torfowiska.

    Pozdrowionka z Krakowa

    OdpowiedzUsuń