sobota, 21 stycznia 2023

I komu to przeszkadzało?

 Wyłuszczarnia i suszarnia nasion w mojej rodzinnej wsi została zrównana z ziemią. Przed wielu laty pracował tam zimową porą mój ojciec. Do dzisiaj pamiętam ten niesamowity zapach szyszek i suszonych nasion. Wyłuszczarnia została tam zbudowana w 1949 roku. To był budynek murowany. Obok stał drewniany magazyn z !955. Piszę o tym w czasie przeszłym, bo dosłownie niespełna miesiąc temu teren ten zrównano z ziemią. Komuś w Nadleśnictwie bardzo przeszkadzały te budynki. Nie zdziwię się, jeśli ta atrakcyjna działka zostanie sprzedana. Mam bardzo niepochlebne zdanie o Lasach Państwowych i zarządzających nimi

 leśnymi świętoszkami

Budynki otoczone starymi lipami stały przy ścieżce rowerowej. Lipy jeszcze rosną. 

 

17 komentarzy:

 1. Z pewnością powstanie nowy, unijny projekt jakże nam potrzebny....ech...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak te siłownie na wolnym powietrzu, jeszcze nie widziałam, żeby ktoś ćwiczył 😁

   Usuń
  2. Była możliwość wykorzystania unijnych funduszy na remont i adaptację tych budynków do celów społecznych (świetlica wiejska). Niestety Nadleśnictwo zadziałało szybko.
   Nie wszystkie unijne projekty są złe. Siłownie na wolnym powietrzu marnieją, bo mało kto docenia tego typu ćwiczenia. Lenistwo i brak edukacji. Kultura ruchu w naszym społeczeństwie jest nijaka.

   Usuń
 2. Nie miałam pojęcia, że istnieje cos takiego, jak wyłuszczarnia nasion. No tak, ale już zlikwidowali. Świat idzie ku nowemu, ale niestety gorszemu. I tak w każdej dziedzinie...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W szkole podstawowej, do której uczęszczałam, organizowano tam lekcję przyrody i można było wszystko zobaczyć własnymi oczami:)

   Usuń
 3. W świecie nie ma nic trwałego, wszystko przemija, taka jest zasada , z tym, że nie zawsze wychodzić nam to na dobre:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Egipcjanin Sinuhue... przypomniałaś mi, mam na półce, odświeżam pamięć co kilka lat. Suszarnia, łuszczarnia, do tego tablica, ścieżka rowerowa, i kto pozwolił na to? Może to budynki nie zabytkowe, ale związane z historią, nikogo to nie obeszlo ? ciekawe, kto cichcem wygra przetarg.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zapomniałam jak zwykle dodać Maria z Pogórza Przemyskiego.

   Usuń
  2. Obeszło jak najbardziej mojego brata i sołtysa, ale Nadleśnictwo zburzyło budynki szybko i po cichu.
   Też jestem ciekawa co stanie się z działką. Najważniejsze, żeby starych lip nie zniszczyli.

   Usuń
 5. Jakie urokliwe budynki, zwłaszcza drewniany magazyn. Czasem puszczam Lotka i marzę, ile bym takich budynków mogła uratować od wyburzenia. Ale zarabiają na tym tylko kolesie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Najgorsze jest w tym wszystkim brak dobrej woli osób decyzyjnych. Może to są ci kolesie...

   Usuń
 6. Oj przykre, ktoś potrzebował deski na meble z rozbiórkowego magazynu. Teraz nastała moda, by z rozbiórkowych drewnianych budynków robić panele do wnętrz, meble, najróżniejsze okładziny. Poza tym mam podobne zdanie o Lasach Państwowych. Pis rozwałkowuje co się da, by się wzbogacić zanim odpadnie od koryta.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Materiał z rozbiórki nie nadaje się do powtórnego wykorzystania. Całe drewno było nasączone preparatami podobnymi do tych, którymi nasącza się podkłady kolejowe i ma specyficzny zapach. W zasadzie powinno być zutylizowane, a zapewne zostanie spalone.
   Jesteś optymistką, bo wszystko wskazuje na to, że PiS zostanie przy korycie.

   Usuń
  2. Mój mąż pracuje w zakładach przetwarzających takie materiały i ciągle architekci przywożą do niego deski z rozbiórek ze wschodnich krajów, do przerobiania na panele ścienne, i inne meble, może nie wszystkie są nasączone...

   Usuń
  3. Ten budynek był tak specyficzny z powodu swojego przeznaczenia. W obu budynkach były paleniska. W zasadzie wcale się nie zdziwię, jeśli ktoś, komu jedynie zależy na pieniądzach i takie drzewo sprzeda.
   U nas też jest taka moda na odnawianie starych elementów drewnianych. Mój mąż oglądał salę bankietową\konferencyjną, której ściany były wyłożone starymi wrotami z wiejskich stodół i innych budynków gospodarczych. Wszystko to kupione za grosze.

   Usuń