czwartek, 18 stycznia 2018

Leczniczy smalec i spacerek malutki:)

"Smalec gęsi – właściwości
Smalec gęsi z tłuszczu sadełkowego zawierająca ponad 2/3 nienasyconych kwasów tłuszczowych. Uważany jest za  najzdrowszy z tłuszczów zwierzęcych. W gęsim tłuszczu przeważa bowiem jednonienasycony kwas oleinowy (podobnie jak w oliwie z oliwek). Spożywanie tego rodzaju tłuszczu jest wskazane w diecie przeciwmiażdżycowej. W smalcu znajduje się jednonienasycony kwas oleinowy, który obniża poziom złego cholesterolu (LDL), a jednocześnie nie zmniejsza poziomu dobrego (HDL). Smalec gęsi jest zatem naturalnym lekiem przeciwko miażdżycy i chorobom serca, jednak w tym wypadku powinien być przede wszystkim spożywany na zimno, np. do pieczywa.

 Od dawien dawna nasze prababki zalecały stosowanie tego smalcu do picia chorym dzieciom na dolegliwości dróg oddechowych. Przy kaszlu i infekcjach dróg oddechowych poleca się picie ciepłego mleka z łyżeczką gęsiego smalcu i łyżeczką naturalnego miodu codziennie wieczorem. Ze względu na działanie rozgrzewające gęsie sadło warto także wmasowywać w klatkę piersiową – u dzieci, dla których większość syropów przeciwkaszlowych jest wysoce niewskazana, to bardzo efektywne i bezpieczne rozwiązanie,
Stosowany zewnętrznie np. po dodaniu olejku rycynowego jest bardzo pomocny w przypadku zmian zwyrodnieniowych stawów (kolan, bioder, kręgosłupa).

Smalec gęsi na zimno, np. jako dodatku do chleba powinni stosować szczególnie ludzie mający problem z nadciśnieniem, otyłością i nadmiernym poziomem złego cholesterolu we krwi. Naturalnie, kluczem do sukcesu jest umiar – smalec jest bardzo kaloryczny, więc nie można przesadzać z jego konsumpcją. Dlatego bardzo istotną role odgrywa odpowiednie dawkowanie.

Smalec gęsi wykorzystywany być może także do użytku zewnętrznego, zwłaszcza u starszych ludzi cierpiących na reumatyzm. Smarowanie nim stawów i kręgosłupa wyraźnie obniża dolegliwości bólowe i może być dobrą, naturalną alternatywą dla kremów aptecznych. Aby zmaksymalizować efekt najlepiej wcierać smalec w lekko ogrzanej formie i masować przez kilka minut.

Przepis na leczniczy smalec gęsi
Okład należy stosować w przypadku bardzo silnego kaszlu  zarówno u dorosłych oraz dzieci. Zaleca się stosowanie na noc lub jeśli chory leży cały czas w łóżku także w ciągu dnia.

Składniki:
1 szklanka gęsiego smalcu
około 50 g utartego czosnku
pergamin lub szeroki bandaż
gruby ręcznik

Sposób przygotowania
Należy dokładnie wymieszać czosnek wraz z smalcem gęsim tak aby się połączyły lekko podgrzać, po czym nałożyć papkę na pierś, przykryć pergaminem a następnie owinąć ręcznikiem lub szalem. Kompres pozostawić na noc.

Przepis na kaszel
Zalecany jest w przypadku występowania szczególnie u dzieci silnego kaszlu

Składniki:
Miód
smalec gęsi
szklanka ciepłego mleka
Sposób przygotowania:
Rozpuścić łyżeczkę miodu i jedną lub dwie łyżeczki smalcu gęsiego w 1/2 szklanki ciepłego mleka i dokładnie wymieszać.

Dawkowanie:
Zaleca się picie codziennie przed snem do całkowitego ustania kaszlu".
Źródło: http://www.zdrowyportal.




Smalec gęsi robię już od dosyć dawna, ale jest on taki zwyczajny bez dodatków leczniczych. Wykorzystuję go głównie do smażenia. Przygotowane na nim potrawy są znacznie smaczniejsze niż na smalcu świńskim i zdrowsze niż na oleju. Nie przechodzą tak zapachem. Czasem robię gęsi smalec z cebulką, taki do smarowania chleba.



Pogoda, jak widać na zdjęciach, bardzo przyjazna człowiekowi i zwierzęciu:)

8 komentarzy:

  1. Smalec z cebulką? :O To ja się nigdy nie załapałam? Czy potajemnie zjadany ciemną nocą? ;)

    A.

    OdpowiedzUsuń
  2. Potajemnie, ciemną nocą to zjadamy miodek ze słoika:)
    A co do smalcu i cebuli to przewodnim słowem jest tam "czasami":):)

    OdpowiedzUsuń
  3. Dawna mądrość, co? Lokalna, zwyczajna, ponadczasowa. Pozdrawiam cieplutko

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Szkoda, że dużo ludowej mądrości lud zapomniał.

      Usuń
  4. znamy znamy te właściwości :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Na temat smalcu się nie wypowiem bo nie jadam, ale śniegu zazdroszczę, do nas tej zimy jeszcze nie dotarł, pewnie dotrze...w maju ;) Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niby nasz kraj jest mały a różnice klimatyczne całkiem spore.

      Usuń